Boğaziçi Mehtapları
Anı

Abdülhak Şinasi Hisar
Bütün yapıtları YKY tarafından yayımlanan Abdülhak Şinasi Hisar'ın iki kitabı daha yayımlandı: Boğaziçi Mehtapları ve Boğaziçi Yalıları. İstanbul'u dinlemek ve duymak için mutlaka okunması gereken bu iki kitap, İstanbul üzerine yazılmış sayılı şaheserlerden. Hisar, Boğaziçi'ni mevsim mevsim, saat saat yaşatmayı başarıyor; geçmiş zaman cennetinde görülen bir medeniyet rüyasına götürüyor okurunu.

Baskı Tarihi: Haziran 2006
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
196 sayfa
ISBN: 9750811070

Okur Yorumları

Değerlendirme eklemek için olmanız gerekiyor.

  Bu kitabın dahil oldugu listopediler

  İçerik...

  Okurlar bu kitapları da beğendiler

  1888 yılında, İstanbul'da doğdu. Münevver ve Hazine-i Evrak gazetelerini çıkarmış olan Mahmud Celaleddin Beyin oğludur. Cumhuriyet dönemi yazarı. Küçük yaşta bir Fransız mürebbiyeden Fransızca, Tevfik Fikret'ten de Türkçe dersleri alan Hisar; Mekteb-i Sultani (Galatasaray Lisesi)den mezun olduktan sonra, yüksek tahsilini Fransa'ya giderek Paris'te Ecol Libre des Science Politiques'te tamamladı. Burada, Jön Türklerin faaliyetlerine katıldı. Paris'te bulunan Fransız yazar ve şairlerle tanıştı. Bazılarının hayranı oldu. İkinci Meşrutiyetin ilanından sonra Türkiye'ye döndü. Mütareke yıllarında yazmaya başlayan Hisar; Dergah, İleri, Medeniyet, Ağaç, Türk Yurdu, Milliyet ve Dünya gibi dergi ve gazetelerde tenkit ve deneme türünde yazılar yazdı.
  İstanbul'da, bir Fransız şirketinde memur olarak çalıştı. Stines Şirketi'nde Osmanlı Hükumeti'nin umumi katipliğini yaptı. Daha sonra, Ankara'da Hamdullah Suphi'nin aracılığı ile Balkan Birliği Cemiyetinde umumi katip ve dış işlerinde müşavir olarak görev yaptı. Barış konferansı için Amerika'ya giden yazar, İstanbul'a dönüşünde çeşitli bankaların idare meclis azalığında çalıştı. Hiç evlenmedi. 1963 yılında öldü.

  Abdülhak Şinasi Hisar'ın bazı kitapları

  Bu kitabı paylaş

  En yukarı git