Çılgın Kalabalıktan Uzak
Thomas Hardy
İngiliz romancı Thomas Hardy (1840-1928), büyük ününü 1873'te yayımlanan Çılgın Kalabalıktan Uzak adlı romanıyla sağlanmış, bu roman onu İngiliz edebiyatının devleri arasında kılmıştır. İnsanlığın sevgi, kin, tutku, hainlik, kalleşlik, gönül yüceliği, emek gibi değişmez nitelikleri, bu romanda iç içe ve ustaca sergilenir. Çılgın kalabalıktan uzakta bir çiftlikte geçen bu romanda, kırsal kesimin bütün enginliğini buluruz. Gençlik döneminin masumluğunu yitirmeden yazdığı bu aydınlık romanında Thomas Hardy, kırsal kesimi alabildiğine değişik ve özgün bir derinlikle anlatmış ve yüzyıl sonrasında da yepyeni kalabilmiştir. Tıpkı Shakespeare'in yapıtlarında olduğu gibi, bu romanda da kırlar bayırlar, soytarı bilgelerle; dürüst yiğitler, dönek çapkınlarla; kimi güçsüz, boynu bükük, kimi buyurgan ve ateşli kadınlarla; eski Grek korosunu andıran çalçene köylülerle; türlü sevdalar ve karasevdalılarla doludur. Hepsi de kendi yollarına gitmek isterken birbirinin ayağına takılır, birbirini destekler ya da kösteklerken, gerilimi artırıp havayı kızıştırırlar. Thomas Hardy'in en ilginç özelliklerinden biri de, feminist akımdan yıllar önce, kadının bağımsızlığından yana çıkabilmiş olmasıdır.


Baskı Tarihi: 1984
Yayınevi: Can Yayınları
510 sayfa
Özgün Adı: Far From the Madding Crowd

Okur Yorumları

Değerlendirme eklemek için olmanız gerekiyor.

  Bu kitabın dahil oldugu listopediler

  İçerik...
  1840 yılında, İngiltere’nin Dorset şehrindeki Higher Bockhampton kasabasında doğdu. On altı yaşında okulu bıraktı. John Hicks adındaki bir mimarın yanında çıraklığa başladı 1862 yılında, Londra’ya gidene kadar da burada çalıştı. Londra’da King’s College London’a kayıt oldu. İngiliz Kraliyet Mimarları Birliği ve Mimarlar Derneği’nden ödüller kazandı. Beş yıl sonra Dorset’e geri döndüğünde kendini yazarlığa adamaya karar verdi.
  1870 yılında, Cornwall’daki bir kilisenin restorasyonu sırasında Hardy, Emma Lavinia Gifford’la tanıştı ve dört yıl sonra evlendiler. Karısının 1912 yılındaki beklenmeyen ani ölümü, yazarın üzerinde büyük etkisi oldu. 1912-1913 yılları arasındaki şiirleri bu acılı döneminin yansımalarıdır. 1927 yılında, akciğer zarı iltihabı hastalığına yakalandı. 1928 yılında, öldü.
  Ölümünden kısa bir süre sonra mirasçıları tarafından bulunan tüm mektupları ve not defterleri yakıldı. Geriye sadece Hardy’nin gazete kupürleri ve notlarını arşivleyip daha sonraki eserlerinde bunlardan nasıl yararlandığını gösteren bir dosya kaldı.

  Thomas Hardy'ın bazı kitapları

  Bu kitabı paylaş

  En yukarı git