Dersim İsyanları ve Seyit Rıza Gerçeği
Rıza Zelyut
Dünyanın hızla yeni bir savaşa sürüklendiği, Hatay'da çatışmaların başladığı 1937'de; Tunceli (Dersim) bölgesinde başlatılan ama kökü 1920'deki Koçkırı ayaklanmasına kadar uzanan isyanın sebebi neydi?

O projenin arkasında hangi Kürtçü/Kürdistancı örgütler vardı?
Seyit Rıza kimdi; isyanların Alevilikle ilgisi bulunuyor muydu?
Tunceli'nin kültürel kimliği neydi?

Dersim ayaklanmalarını; bu ayaklanmayı çıkartanların ve yürütenlerin belgelerini temel alarak ve Tunceli bölgesini de inceleyerek yazdık.

"Dersimliler, beni dinleyin; başınızda bir felaketin dolaştığını görüyorum."
-1916- Hacı Bektaş postnişini, Çelebi Cemalettin Efendi-

"Tunceli'de Alevilik eğitimi de veren okullar açalım."
-1926- Mustafa Kemal Atatürk-

"İngiltere Hükümeti'ne,
Türk hükümeti; Dersim bölgesine girmeye kalkışmıştır. (...) Kürtler, bu olay karşısında silaha sarıldılar. Ben ve yurttaşlarım Türk ordusunu başarısızlığa uğrattık."
-1937- Dersim Generali Seyit Rıza-

"Ben Türk ordusuna tek kurşun atmadım" ,
-Seyit Rıza (Yakalandıktan sonra)-

"İntikam.. Kürdistan denilen yıkık anayurdun kurtarılması için. İntikam... Kürt diyarında uluyan sırtlan ve çakallar ırkının (Türk'ün) pis vücutlarından Kürt vatanını temizlemek için."
-Dersimli Baytar Nuri- (Seyit Rıza'nın akıl hocası)

"Ankara hükümeti, Dersim bölgesindeki Kürt aşiretlerinin yeni bir gerici ayaklanmasını bastırmakla uğraşıyor. Bugün Kemalist hükümetin enerjik reformları yüzünden, kendi iktidarlarını tehdit altında hisseden feodal unsurların ümitsiz bir direnişi ile karşı karşıya bulunuyoruz."
-29 Temmuz 1937 tarihli Komüntern'in yayın organı Rundschau-

Baskı Tarihi: Mart 2010
Yayınevi: Kripto Basım Yayın
392 sayfa
ISBN: 9786054125296

Okur Yorumları

Değerlendirme eklemek için olmanız gerekiyor.

  Bu kitabın dahil oldugu listopediler

  İçerik...

  Okurlar bu kitapları da beğendiler

  Yazar Rıza Zelyut, 13.04.1948’de Tokat/Niksar’ın Ormancık Köyü’nde doğdu. 1970’de Trabzon Eğitim Enstitüsü’nü Türkçe öğretmeni olarak bitirdi. Yazı yaşamına öykü ile giren Rıza Zelyut’un bu çalışmaları Kıyı, Hisar, Eflatun, Güney, Yelken, Türk Dili, Varlık, Öykü, Yansıma gibi dergilerde yayımlandı.

  Daha sonra araştırmaya yönelen yazar, 1973 yılında Türk Dil Kurumu’nun Cumhuriyet’in 50. Yılı nedeniyle düzenlediği “Türkiye’nin Kalkınmasında Cumhuriyet’in Rolü” konulu yarışmada birinci oldu. 1976 yılında Hacı Bektaş Veli İnceleme Yarışması’nda ikinci olan yazar, bu arada bilimkurgu türünde çocuk romanları da yazdı.

  Yazarın 1978 yılında yazdığı ve Kızıldere olayını anlattığı destan türü kitabı, 1980 darbesinden sonra suç sayıldı ve kendisi İstanbul Sıkıyönetim Mahkemesi’nde yargılandı. 18 ay 14 gün hapse mahkûm edilen Rıza Zelyut bu cezasını hapis ve 4 aylık sürgünle tamamladı. 1983 yılında Hürriyet Gazetesi’ne giren yazar buradan 1991’de ayrıldı. Yurt içinde ve yurt dışında Alevi toplumunun örgütlenmesi için çalışan yazar Nefes Dergisi’nin yayımında danışmanlık yaptı ve 1996’da Cem Dergisi’nin yeni biçimde yayımını başlattı. 1994 yılında Akşam Gazetesi’ne köşe yazarı olarak giren Rıza Zelyut, bu görevini halen Güneş Gazetesi’nde sürdürmektedir.

  Rıza Zelyut’un bir kitap hacmindeki öykülerinden başka 3 çocuk romanı bulunuyor. Yayımlanmış diğer kitapları şunlar: Halk Şiirinde Gerçekçilik, Osmanlıda Karşı Düşünce ve İdam Edilenler, Halk Şiirinde Başkaldırı, Öz Kaynaklarına Göre Alevilik, Aleviler Ne Yapmalı, Alevilerde Mizah, Muaviye’den Erbakan’a Din ve Siyaset.

  Yazarın Türk Kültürü ile ilgili yayımlanmış birçok makalesi ve bildirileri de bulunmaktadır.

  Rıza Zelyut'un bazı kitapları

  Bu kitabı paylaş

  En yukarı git