Devrim Çağı 1789-1848
Eric J. Hobsbawm
Ondokuzuncu yüzyılda Fransa ve İngiltere'nin oluşturduğu ikiz kraterden yayılan çifte devrim, başta Avrupa olmak üzere bütün dünyanın çehresini değiştirdi. Endülüs'ten Moskova'ya, İskandinavya'dan Sicilya'ya ve Balkanlar'a dek Avrupa'nın sınırları yeniden çizildi. Avrupa'nın eski mutlakiyetçi rejimleri Büyük Devrim'in ordusunun ve fikirlerinin önünde tel tel döküldüler. Yeni ideolojiler, yeni siyasal akımlar, Avrupa'da yepyeni sınıfsal ve ulusal oluşumların önünü açtı. Latin Amerika'dan Çin'e, Mısır'a dek bütün dünya, kapitalist endüstrinin ihtiyaçlarına yönelik, İngiltere merkezli yeni ve şiddetli bir Batı sömürgeciliği dalgasına maruz kaldı. Yeni üretim tarzları, eskilerinin yerini alırken, insanlık daha önce görülmemiş trajedilere tanık oldu. Ama Batı Avrupa'dan yayılan devrimci fikirler, hemen her ülkede taraflar buldu; modernleşme arzusu, ülkelerin yazgısını belirlemeye başladı. Ve Avrupa 1848'e kadar, burjuva liberalizmine karşı dayanışmacılığı, kolektivizmi, 'sosyalizm'i öne çıkartan ve sonsuz özgür toplum hayaliyle değil, mevcut sisteme karşı kalıcı, uygulanabilir bir seçeneği temsil eden emek hareketiyle, yani 'komünizm hayaleti'yle titredi. Çalışan yoksullar için 'ayaklanma sadece mümkün değil, aynı zamanda zorunluydu da. Ondokuzuncu yüzyılın ilk yarısında, emek hareketlerinin, sosyalist hareketlerin -ve tabii ki kitlesel toplumsal devrimci rahatsızlığın- ortaya çıkmasından daha kaçınılmaz bir şey yoktu. 1848 devrimi, onun dolaysız sonucuydu."


Baskı Tarihi: 1998
Yayınevi: Dost Yayınları
379 sayfa
ISBN: 975-7501-41-7
Özgün Adı: The Age of Revolution

Okur Yorumları

Değerlendirme eklemek için olmanız gerekiyor.

  Bu kitabın dahil oldugu listopediler

  İçerik...

  Okurlar bu kitapları da beğendiler

  Eric John Ernest Hobsbawm (soyadında bir baskı hatası,(hobsbaum) [1]) (9 Haziran, 1917) İngiliz Marksist tarihçi ve yazar. Hobsbawm uzun süre İngiltere Komünist Partisi'nin üyeliğini yapmıştır. Komünist Tarih Grubuna da katıldı. Londra'daki Birkbeck, Londra Universitesi'nin başkanıdır.
  Hobsbaum, Mısır'ın liman şehri İskenderiye'de doğdu ve ebeveynleri Leopold Percy Hobsbaum ve Nelly Grün birer Yahudiydiydi. Yazar; Viyana ve Berlin'de büyüdü. Eğitimini Almanca konuşulan ülkelerde yaptı. Hobsbawm, babasını 1929 ve annesini muhtemelen 1933 yıllarında kaybetti. Annesini kaybettikten sonra Londra'ya taşındılar.

  Dr. Hobsbaum iki kez evlendi. İlk olarak 1943 yılında Muriel Seaman ile dünya evine giren yazar ve ikinci deneyimini Marlene Schwarz'la gerçekleştirdi. Marlene'den Julia ve Andy adlarında iki çocuğu oldu. Ayrıca daha önceki evliliğinden de Joshua adında bir oğlu vardır.

  1998 yılında Companions of Honour oldu. 2003'de ise Balzan ödüllerini aldı.
  Hobsbawn Sosyalist Öğrenciler Grubuna 1931'de üye oldu ve 1936'daKomünist Parti'ye geçti. 1946-1956 yılları arasında da Komünist Tarihçiler Gurubu'nda bulundu.

  Sovyetlerin Macaristanı ilhak ettiği 1956 yılında Komünist Parti dağıldı ve üyeleri İngiliz Komünist Partisi'ne geçtiler. Hobsbawm, her ne kadar Komünist partiye üye olsa da Sovyet İlhakı'nı asla savunmadı. Daily Worker gazetesinde 1956 yılında bunu tartışmaya açtı.[1]

  CPGB içerisindeki Avro-Komünistleri savundu. "The Forward March of Labour Halted" adlı makale "Marxism Today" gazetesinde 1978 yılında yayınlandı.
  Eğitimini Prinz-Heinrich-Gymnasium (Berlin), St Marylebone Gramer Okulu (İngiltere, Şuan Kapalı)ve Kraliyet Koleji (İngiltere) ile Cambridge'de yaptı. "Cambridge Apostles" üyesiydi.

  II. Dünya Savaşında İngiliz Ordusunda "Kraliyet Mühendisleri" ve "Kraliyet Ordu Eğitimi" bölümlerinde görev yaptı.

  1947 yılında, Birkbeck Coleji'ne geçti. 1960 yılında Stanford Üniversitesinde Misafir Profesör oldu. 1970 yılında Profesör ve 1978 İngiliz Akademisi üyesi oldu.

  İnglizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca ve İtalyanca konuşabilir, Avusturya, Portekizce and Katalanca yazabilir.

  Hobsbawm genel anlamda "Irklar" ve "Milliyetçilik" üzerinde çalışmalarda bulunmuştur. Bununla birlikte, modern çağı anlamada onun rolü yadsınamaz. "Devrim Çağı-Sermaye Çağı-İmparatorluklar Çağı-Aşırılıklar Çağı" dörtlemesi onun modern tarihe yaptığı en büyük katkılarındandır.

  Eric J. Hobsbawm'ın bazı kitapları

  Bu kitabı paylaş

  En yukarı git