Ege Kıyılarından Eski Zaman Masalları
Ahmet Ünver
2800 yıl önceden günümüze dek söylenegelen Egeli masalların en güzelleri, Ahmet Ünver'in sıcak ve akıcı anlatımıyla yeniden Türkçe'de!


Masalların beşiği Anadolu'dan Egeli Örnekler!

Günışığı Kitaplığı, Antik Çağ Egesi'nin ünlü mitolojik masallarından bir seçkiyi çocukların dünyasına sunuyor. "Ege Kıyılarından Eski Zaman Masalları" adlı kitapta birbirinden ilginç, birbirinden düşündürücü yedi öykü yer alıyor. " Meraklı Pandora ve Konukşan Sandık'ta, kötülüklerin ve umudun dünyaya yayılışı; "Phaethon ve Güneş Arabası'nın Atları'nda güneşin gerçekte nasıl etkilediği anlatılıyor. "Yankı ile Nergis", biri için çaresizliğin, biri için kendine hayranlığın öyküsü: Prometheus" bilginin, uğruna her şeyin göze alınabileceği bir aydınlık "Apollon'un Liri mi, Marsyas'ın Kavalı mı?" hırsı ve egoyu dilendiriyor. Son öykü "Yeryüzünün İlk Güzellik Yarışması" ise iç güzelliğin dış güzelliği nasıl alt ettiğini anlatıyor.

Öykülerin hepsinde de, insanın yazgısı tanrıların elinde. Eskiden beri insanoğlunun varoluşu açıklamaya çalışma biçimi olan mitolojik masallar, çocuklarımız için yaşamı kavramanın bir aracı olacaktır. Çünkü, o masallardaki tanrılara, tanrıçalara benzer kişiliklere, benzer tutum ve davranışlara bugün de raslıyoruz. Ahmet Ünver, kitabın yer alan "Önce Küçük Bir Sohbet" adlı yazısında çocuklara bu masalları nasıl değerlendirebileceklerini ilginç bir biçimde açıklıyor.


Baskı Tarihi: 2002
Yayınevi: Günışığı Kitaplığı
136 sayfa
ISBN: 975-8142-65-8

Okur Yorumları

Değerlendirme eklemek için olmanız gerekiyor.

    Bu kitabın dahil oldugu listopediler

    İçerik...

    Okurlar bu kitapları da beğendiler

    Bu kitabı paylaş

    En yukarı git