Erotik Türk Sineması
Giovanni Scognamillo, Metin Demirhan
Türk sinemasının tarihi yazılırken 70'li yılların 'seks furyası' utangaçlık ile küçümseme karışımı bir duyguyla görmezden gelinmiştir bugüne değin. Genel görüş, televizyonun aileyi sinema salonlarından koparıp eve kapattığı ve meydanın lumpen takımına kaldığı yönündedir.


Erotik Türk Sineması, sinema tarihimizinin ihmal edilmiş bu 'karanlık' dönemine ait filmlerden oluşan bir galeri adeta. Banu Alkan , Müjde Ar, Arda Pekkan gibi bugün şöhretlerini belli ölçüde koruyanlardan Ahu Tuğba, Tülin Elgin, Leyla Sayar, Nur Ay, Sevda Ferdağ, Arzu Okay, Meltem Işık, Zerrin Egeliler, Mine Mutlu gibi isimleri gittikçe daha az duyduklarımıza kadar kimler yok ki bu galeride.


Giovanni Scognamillo ile Metin Demirhan, neyin müstehcen, neyin erotik ya da pornografik olduğu türünden teorik tartışmalara fazla girmeden bir envanter çıkarmayı amaçlıyor. Geçmişimizle hesaplaşma cesaretini göstereceğimiz günler geldiğinde bu envanterin çok işimize yarayacağını ve bu filmler üzerinden cinselliğe, ahlaka, iktidara bakmanın zihin açıcı olacağı kesin.


Baskı Tarihi: 2002
Yayınevi: Kabalcı Yayınevi
325 sayfa
ISBN: 975-8240-54-4

Okur Yorumları

Değerlendirme eklemek için olmanız gerekiyor.

  Bu kitabın dahil oldugu listopediler

  İçerik...
  1929 - İstanbul) İtalyan asıllı bir levanten yazar, tarihçi, araştırmacı.

  İtalyan Lisesi , Edebiyat bölümünden mezun olduktan sonra yabancı basında sinema yazarlığına başladı 1948-61 yıllarında başta İtalyan ,Fransız ,ABD , Norveç basını olmak üzere yabancı basında, 1961’den sonra ise Türk basınında Akşam, Yön, Sinema 65, Ulusal Sinema, Yedinci Sanat, Ses, Hayat, Bravo, Video-Sinema, Beyaz Perde, TV’de Yedi Gün gibi gazete ve dergilerde sinema yazarlığını sürdürdü. Türk Sinemasında Altı Yönetmen adlı kitabının yanı sıra Agâh Özgüç’le birlikte Türk Sinemasında Kadın ve Cinsiyet ve 1965 Sinema Yıllığı’nı hazırladı.

  Giovanni Scognamillo'nun bazı kitapları

  Bu kitabı paylaş

  En yukarı git