Felsefe Tarihi
Macit Gökberk
Prof. MACİT GÖKBERK
(1908-1993)
Profesör Macit Gökberk 1908'de Selanik'te doğdu. 1932'de İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümünü Platon'un 'Theaiitetos Diyalogu' üzerindeki bir çalışmasıyla bitirdi ve aynı yıl bu bölüme asistan oldu. 1940'ta Berlin Üniversitesinde 'Hegel ve Auguste Comte'da toplum kavramı' adlı teziyle doktorasını verdi. Almanya dönüşünde 'Hegel'in devlet anlayışı' konulu çalışması ile doçentlik sınavını verip İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümüne doçent olarak atandı. 1949'da profesörlüğe yükseldi. 1978 yılında emekli oldu. On yılı aşkın bir süre de Türk Dil Kurumu Başkanlığı yaptı.
Filozof metinlerinden ve felsefe tarihi konusunda önde gelen yapıtlardan yararlanılarak hazırlanan bu kitapta; felsefe sorunlarını çözme denemelerinin sürecini anlatan felsefe tarihi bilgilerini tanıtmak amacı göz önünde bulundurulmuştur.
Felsefe öğretileri, içten bağlantıları ve kültür ortamı ile filozofun kişiliğine olan ilgileri bakımından gösterilmek istenmiş; felsefe tarihinin, çeşitli öğretiler arasındaki yakınlıklar ya da karşıtlıklar içinden gelen ritmi belirtilmeye çalışılmıştır.
'Felsefe Tarihi', Türkiye felsefe kitaplıığının en çok başvurulan, en çok aranan temel yapıtlarından biridir. Üçüncü ve dördüncü basımları için yazarınca başından sonuna yeniden gözden geçirilmiş, Türkçe'nin son gelişmelerine uyularak, dili daha arılaştırılmıştır.


Baskı Tarihi: 1999
Yayınevi: Remzi Kitabevi
435 sayfa
ISBN: 975-14-0156-9

Okur Yorumları

Değerlendirme eklemek için olmanız gerekiyor.

  Bu kitabın dahil oldugu listopediler

  İçerik...

  Okurlar bu kitapları da beğendiler

  Macit Gökberk'in bazı kitapları

  Bu kitabı paylaş

  En yukarı git