Frankfurt Seyahatnamesi Bize Göre
Ahmet Haşim
Frankfurt Seyahatnamesi; Ahmet Haşim'in böbrek rahatsızlığı nedeniyle, tedavi olmak amacıyla yaptığı Frankfurt yolculuğu ile ilgili notları içerir.

Bize Göre ise Ahmet Haşim'in İkdam gazetesinde yayımladığı yazılardan seçtiklerini ve ikinci Paris yolculuğu izlenimlerini bir araya getirmiştir.

Baskı Tarihi: Temmuz 2005
Yayınevi: İskele Yayınları
144 sayfa
ISBN: 9759099189

Okur Yorumları

Değerlendirme eklemek için olmanız gerekiyor.

  Bu kitabın dahil oldugu listopediler

  İçerik...

  Okurlar bu kitapları da beğendiler

  1884-1933 yılları arasında yaşamıştır. Bağdat'ta doğan ve Arapça konuşulan bir çevrede yetişen Haşim, 1896 yılında ailesiyle birlikte İstanbula geldiğinde, önce Türkçe öğrenmesi için bir okula gönderildi. Daha sonra Galatasaray Lisesine girdi
  (o zamanlar ki ismi Mekteb-i Sultani) 1907. Lise bitince bir süre hukuk fakültesine devam etti. Bir sene sonra öğrenimi bırakarak İzmir'de öğretmenlik yapmaya başladı. Çanakkale'de savaştıktan sonra uzun süre işsiz kalan ve çeşitli devlet memurlukları yapan Haşim, 1920'de Devlet Güzel Sanatlar Akademisin' de estetik ve mitoloji öğretmenliği yaptı. Daha sonra Harp Akademileri'nde ve Mülkiye Mektebin' de öğretmenlik yapan yazar tedavi için gittiği Frankfurttan iyileşemeden yurda döndü, bir yıl sonrada İstanbul'da öldü. Ahmet Haşim lise yıllarında Hamdullah Suphi (Tanrıöver), Abdülhak Şinasi (Hisar)gibi okul arkadaşlarıyla, okulda canlı bir edebiyat çevresi oluşturmuş, gençlik dönemi şiirleri, lisede edebiyat öğretmeni olan Tevfik Fikret'in, Abdülhak Hamid ve Cenab Şahabettin'in izlerini taşır. Bu şiirlerinde Osmanlıca tamlamalar ve yabancı sözcükler kullanmıştır, romantik ve karamsar duygularını yansıtmıştır. Şiirleri Servet-i Fünün,Aşiyan, Muhit ve Dergah gibi ünlü dergilerde yayımlandı.
  'Akşam şairi' olarak tanındı.

  Ahmet Haşim'in bazı kitapları

  Bu kitabı paylaş

  En yukarı git