Hoşça Kal Umut
Ayla Kutlu
Tarih, 1979 yılının Mayıs - Haziranı...
Hoşça Kal Umut, bu tarihi izleyen aydaki olaylar zinciri içinde, bir yandan yaşanmış olanların etkisini, öte yandan da yaşanmamış sayılacak geçmiş bir on yılın olaylarını, çabalarını, duygularını ve kırgınlıklarını tartışmaya açmakta.
Ayla Kutlu'nun bu romanı TRT tarafından film yapıldı ve 1994, filmin gösterim yılı. Hoşça Kal Umut, romanın geçtiği dönemde, en üst yargı kurumları tarafından yapılan bir kanun yorumuyla tahliye edilen, sonra da, 'Yanlış yapmışız, gelin bir süre daha hapis yatın,' denilen 68 kuşağının bazı bireylerinin ve öznel olarak da Oruç'un dramıdır. Bu dram, on yıla yakın süreyle içerde kalan kuşağın, dışarda süren, değişen yaşamın renkleriyle ilk karşılaşması ve zaman - değerler - özgürlük üçgeninde Oruç'un yaşamına giriveren bir sevi fırtınasının öyküsüdür.
Yayımlandığı 1987 yılında, 'Türk dilinin özgün ve güzel biçimde kullanılması ve yeni insanımızın sorunlarının başarıyla irdelenmesi nedeniyle, 'Rüştü Koray Ödülü'ne değer görülen Hoşça Kal Umut; eleştirmen ve edebiyat tarihçisi Atilla Özkırımlı'nın deyimiyle, 'Umutsuzluğun yeni bir umudun başlamasına neden olduğu bir roman...'


Baskı Tarihi: 1994
Yayınevi: Bilgi Yayınevi
240 sayfa
ISBN: 975-494-462-8

Okur Yorumları

Değerlendirme eklemek için olmanız gerekiyor.

  Bu kitabın dahil oldugu listopediler

  İçerik...
  1938 yılında,Antakya'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Antakya, İskenderun ve Gaziantep'te tamamladı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. Çeşitli kamu kuruluşlarında çalışan Kutlu, şimdi serbest yazar olarak çalışmakta.

  Ayla Kutlu'nun bazı kitapları

  Bu kitabı paylaş

  En yukarı git