Karadut
Şiirler ve Resimler 1940 - 1948

Bedri Rahmi Eyüboğlu
Şiirini resim, resmini şiir gibi işleyen Bedri Rahmi'den unutulmazlar katına çıkmış bir eser Karadut. O, halk edebiyatı ve şiirin ögelerini kendine has bir üslupla harmanladı, zengin potasında eritti ve sanat dünyamıza kattı. İş Bankası Kültür Yayınları, bu başeseri uzun zaman sonra yeniden okurlarla buluşturmaktan onur duyuyor.


Baskı Tarihi: 2005
Yayınevi: Türkiye İş Bankası Yayınları
100 sayfa
ISBN: 975-458-344-7

Okur Yorumları

Değerlendirme eklemek için olmanız gerekiyor.

  Bu kitabın dahil oldugu listopediler

  İçerik...
  Bedri Rahmi Eyüboğlu (1913, Görele - 21 Eylül 1975, İstanbul), dünyaca ünlü Türk ressam ve şairdir.

  1927;de Trabzon Lisesinde ünlü ressam Zeki Kocamemi;nin öğrencisi oldu. Onun yönlendirmesi ile 1929;da İstanbul Güzel Sanatlar Lisesi;ne girdi. İlk şiirlerini de lise yıllarında iken yazdı. 1933;ten sonra edebiyat dergilerinde şiirler yayınladı, 1941;den sonra şiir kitapları yazdı.

  Resimlerinde geleneksel halk sanatlarından seçtiği motifleri başarılı bir biçimde kullandığı gibi şiirlerinde de halk edebiyatının masal, deyiş gibi türlerine karşı duyduğu hayranlığı yansıttı.

  1940;lardan sonra duvar resimlerine yönelen Bedri Rahmi, Paris;te İnsan Müzesi;nde ilkel kavimlerin sanatını inceledikten sonra güzelin yararlı, yararlının güzel olabileceği fikrini benimsedi ve eserlerinde bu görüşü yansıttı. 1950;de mozaik çalışmalarına başladı ve bu alanda uluslararası başarılar elde etti. 1958'de Uluslararası Brüksel Sergisi için 272 m²'lik bir mozaik pano gerçekleştirdi ve bu eseriyle serginin büyük ödülü olan altın madalyayı kazandı. Bundan bir yıl sonra Paris'teki NATO yapısı için, şimdi Brüksel'de bulunan, 50 m²'lik bir mozaik pano hazırladı. 1960 ve 1961'de iki kez ABD'ye gitti. Orada birçok geziye katıldı, konferanslar verdi ve resim çalışmaları yaptı. 1969'da Sao Paulo Bienali'nde onur madalyası kazandı.

  1927;de başladığı resim öğretmenliğini ise ölümüne kadar sürdürmüş ve çok sayıda öğrenci yetiştirmiştir.

  Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun bazı kitapları

  Bu kitabı paylaş

  En yukarı git