Mektup Arkadaşları
İpek Ongun
Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı Talim ve Terbiye kurulunun 27.5.1986 tarih ve4429 numaralı yazısıyla, 1739 sayılı kanun gereği, ilk ve ortaokullara tavsiye edilmiştir.

Pırıl pırıl bir sabahtı. Güneş ışınları her yeri ısıtıyor, palmiyelerin, mor salkımlarla donanmış konsolos çiçeklerinin, balkonlardaki sardunyaların üzerine sımsıcak dökülüyordu. Sokak, sabahın canlı telaşı içindeydi. Öğrenciler konuşa konuşa okul yolunu tutmuşlar, pastanenin kapıları açılmış, genç bir delikanlı, elinde hortum yerleri yıkıyor, şalvarlı sütçü evlere süt dağıtıyordu.
Barbaros İlkokulu, Mersin'in şirin yapılarından biridir. Geniş bahçesini çevreleyen ağaçların arasından az ileride, masmavi pırıldayan deniz görünür.
Yüksel Öğretmen çalan zili duyunca, dasyasını eline alıp öğretmenler odasından çıktı ve hızlı adımlarla 5-D sınıfına girdi. Gülüşen, konuşan öğrenciler hemen ayağa kalktılar.
«Günaydın, çocuklar.»
«Günaydın, öğretmenim.»
«Oturun, çocuklar.»
Yüksel Öğretmen çocukların oturmalarını ve gürültünün kesilmesini bekledikten sonra, «Bugün size bir haberim var,» diye söze başladı.
(Kitabın Girişinden)


Baskı Tarihi: 2000
Yayınevi: Altın Kitaplar
143 sayfa
ISBN: 975-405-182-8

Okur Yorumları

Değerlendirme eklemek için olmanız gerekiyor.

  Bu kitabın dahil oldugu listopediler

  İçerik...

  Okurlar bu kitapları da beğendiler

  1961 yılında Arnavutköy Amerikan Kız Koleji'nden mezun olan İpek Ongun, yazı yaşamına 1980'de yayınlanan Mektup Arkadaşları'yla başladı.


  Onu Kamp Arkadaşları ve Afacanlar Çetesi adlı çocuk kitapları izledi.Bunları izleyen Yaş On Yedi ve Bir Genç Kızın Gizli Defteri başlıklı yapıtlarıysa gençlik için yazılmış romanlardır.
  Gençlik romanlarından sonra, gençlere yaşama kültürü ve kişisel gelişim gibi konularda yardımcı olmasını amaçladığı bir üçlü yazdı. Adları Bir Pırıltıdır Yaşamak, Bu Hayat Sizin ve Lütfen Beni Anla olan bu kitapların ilki 1991 yılında TÜYAP'ta "Altın Kitap Ödülü"nü aldı. Ayrıca gençler için yaptığı bu çalışmalar nedeniyle kendisine Rotary Kulübü tarafından "1995-1996 Meslek Hizmetleri Ödülü" verildi. 1998 yılında da Oriflame Firması'nın 250.000 kişilik bir halk jürisine yaptırdığı anket sonucu yılın en başarılı kadın yazarı seçildi.
  Bu çalışmalardan sonra tekrar romana dönen Ongun, Bir Genç Kızın Gizli Defteri'nin devamı olan Arkadaşlar Arasında ve Kendi Ayakları Üstünde, Adım Adım Hayata ve İşte Hayat'ı yazdı. Sabah gazetesindeki yazılarını Yarım Elma Gönül Alma ve Sabah Pırıltıları adlı iki kitapta topladı.

  Evli ve iki kız annesi olan İpek Ongun, yazı yaşamını çok sevdiği Mersin'de sürdürmektedir.

  İpek Ongun'un bazı kitapları

  Bu kitabı paylaş

  En yukarı git