Mensur Şiirler
Mezardan Sesler

Halid Ziya Uşaklıgil
Düz yazı ve şiir dildeki temel varlık alanlarından olmasına rağmen, "poèm en prose" yani, "düz yazı tarzında şiir", dilin olanaklarını zorlayan; iki varlık alanı arasında kendine bir "ara alan" oluşturan özgün bir türdür.


Mensur Şiirler ve Mezardan Sesler adlı eserleriyle Halid Ziya Uşaklıgil, edebiyatımızda bu yeni türün ilk örneklerini verirken aynı zamanda onun isim babası olmuştur.


Romanlarının gölgesinde kaldığı için döneminde de hak ettiği ilgiyi göremeyen ve bugüne kadar yeni harflerle yayımlanmayan bu eserleri bugünkü karşılıklarıyla birlikte okurken ileride bir yıldız olacak genç bir yazarın ilk kalem tecrübelerine de tanık olacaksınız.


Baskı Tarihi: 2002
Yayınevi: Özgür Yayıncılık
239 sayfa
ISBN: 975-447-156-8

Okur Yorumları

Değerlendirme eklemek için olmanız gerekiyor.

  Bu kitabın dahil oldugu listopediler

  İçerik...
  Halit Ziya Uşaklıgil, (d. 1867 - ö. 22 Mart 1945) İstanbul'da halı ticareti ile tanınmış Uşak kökenli "Uşşakizadeler" ailesinden olan Hacı Halil Efendi;nin oğludur. Servet-i Fünun ve Cumhuriyet Dönemi yazarlarındandır.

  İstanbul'da doğmuştur. İlk öğrenimini İstanbul Fatih Rüşdiyesi'nde tamamlayan Halit Ziya, daha sonra ailesel nedenlerle orta öğrenimini İzmir Rüşdiyesi;nde tamamladı (1878). Halit Ziya, ideali olan hariciyecilik mesleğine giremeyince rüşdiye öğretmeni oldu. Daha sonra bir süre Osmanlı Bankası;nda çalıştı.

  20 yaşında gazetelerde yazıları çıkmış, daha sonra da roman denemelerine başlamıştır. 1893'te 27 yaşındayken İstanbul'a gelip Servet-i Fünun;a katılarak edebiyat çalışmalarını arttıran Halit Ziya, Meşrutiyet;ten sonra bir süre Darülfünun Edebiyat Fakültesi;nde görev aldı. Cumhuriyet'in ilanından sonra Son Posta gazetesinde yazılar yazmıştır.

  Halit Ziya Uşaklıgil, Türk edebiyatında Batılı anlamda ilk romanları yazan sanatçı olarak kabul edilir. Servet-i Fünun döneminde roman ve hikâye türünün en önemli ismidir. Eserlerinde realizm akmının etkisi görülür.

  En ünlü öykülerinden biri olan Kar Yağarken öyküsünde anlatığı 'realizm' bunun bir örneğidir.

  Dili süslü, sanatlı ve ağırdır. Dili başarıyla kullanır. Alışılmıştan farklı bir cümle düzeni vardır. Romanlarında aydın kişileri anlatır.

  "Mai ve Siyah" romanındaki Ahmet Cemil karakteri Servet-i Fünun sanatçısını temsil eder. Ruh tahlillerine önem verir. Kahramanları yaşadıkları çevreye uygun olarak anlatır. Romanlarında yalnız İstanbul'u anlatan sanatçı, hikâyelerinde Anadolu ve köy hayatına, kasabalardaki yaşayışa yer vererek İstanbul dışına çıkmıştır.

  Halid Ziya Uşaklıgil'in bazı kitapları

  Bu kitabı paylaş

  En yukarı git