Monte Kristo Kontu
Alexandre Dumas
"Andrea Cavalcanti, iki kişilik, iki tekerlekli hafif arabasına bineceği sırada omzuna bir elin dokunduğunu hissetti. Danglars yahut Monte Kristo, kendisine söylemeyi unuttukları bir şeyi söyleyecekler zannı ile döndüğü zaman, güneş yanığı yüzlü, sakallı, parlak gözlü, kurt yahut çakal gibi sivri, keskin otuz iki dişini meydana çıkartan bir gülümseyişle kendisine bakan birisi ile karşı karşıya geldi. Bu yüzü tanıdığı için mi, yoksa sadece adamın korkunç görünüşünden irkildiği için mi bilinmez, şaşırarak geri çekildi: - Ne istiyorsunuz? diye sordu.

-Beni tekrar Paris'e kadar yürümekten kurtarmanı istiyorum. Çok yorgunum. Bu akşam, sizin gibi iyi bir yemek yemediğim için ayakta zor duruyorum. Beni arabanıza alıp Paris'e götürmenizi istiyorum."

Baskı Tarihi: Temmuz 2005
Yayınevi: İskele Yayınları
592 sayfa
ISBN: 9759099209

Okur Yorumları

Değerlendirme eklemek için olmanız gerekiyor.

  Bu kitabın dahil oldugu listopediler

  İçerik...

  Okurlar bu kitapları da beğendiler

  Santa-Domingo Adası'ndan bir melezin oğlu olan Alexandre Dumas Villers-Cotterets'de doğdu. Portrelerinden iriyarı sağlık dolu gözlerinden zekâ fışkıran neşeli bir adam olduğu anlaşılıyor. Hayatı ve eserleri de bu portrelere tıpatıp uymaktadır.
  Üç Silâhşörler (1844) ile onun devamı olan Yirmi Yıl Sonra (1845) ve Bragelonne Vikontu'nu (1850) herkes bilir. Ama Dumas'ın 300 kadar romana ve tiyatro oyununa imzasını attığını bilmeyen çoktur. Çünkü doğanın bu güçlü yaratığı kurumak bilmeyen bir hayal gücüne sahipti ve konularını aldığı tarih tam ona uygun bir alandı; ama o yepyeni kahramanlar da yaratabilecek güçteydi: sözgelimi. Monte Kristo kontu tamamen hayali bir kahramandır.
  Zaten Dumas tarihten esinlenmekle yetinmiyor onu inanılmaz bir hızla kaleme alırken olağanüstü hayal gücüyle âdeta yeniden yazıyordu.
  Kaynak: Delinetciler Paylaşım Forumu http://www.delinetciler.net/forum/biyografi-yabanci-yazarlar/41115-alexandre-dumas.html
  Ölümünden yüz yıl sonra kişileri hâlâ canlıdır ve serüvenleri gençleri de gençliğini az çok yitirmiş olanları da heyecanla sürüklemeğe devam etmektedir.

  Alexandre Dumas'ın bazı kitapları

  Bu kitabı paylaş

  En yukarı git