Nefes Nefese
Ayşe Kulin
Son Osmanlı paşalarından Fazıl Reşat'ın kızı Selva ile, aşık olduğu Musevi genci Rafael, evlenmelerine karşı çıkan aileleri tarafından dışlanınca Fransa'ya giderler. Ancak burada da huzur bulamayacak, İkinci Dünya Savaşı'nın başlamasıyla, bu kez de Hitler'in ağına takılacaklardır. Etraflarını saran Nazi çemberi gitgide daralırken, her an tutuklanıp kamplara yollanma korkusuyla yaşamaktadırlar...

İşte tam o yıllarda Türkiye, savaşın ateşine bulaşmadan, Almanlarla Müttefikler arasında gerili ince ipte, bir cambaz maharetiyle yürümeye çalışmaktadır...

Ayşe Kulin bu yeni romanında, hem ülkeyi savaşın ortasından başarıyla geçiren kadronun hem de Selva ile Rafael'in zor aşkının peşine düşerek, İstanbul'dan Marsilya'ya, Ankara'dan Kahire'ye kadar uzanırken, kendi canları pahasına yüzlerce Yahudi'yi Nazi kıyımından kurtaran Türk diplomatlarının kahramanlıklarını da gün ışığına çıkarıyor...

Nefes Nefese, yazarın diğer yapıtları gibi nefes nefese okuyacağınız, gerçek olaylarla örülmüş bir yakın tarih, aşk ve kaçış romanı...


Yayınevi: Remzi Kitabevi
360 sayfa
ISBN: 9789751409041

Okur Yorumları

Değerlendirme eklemek için olmanız gerekiyor.

  Bu kitabın dahil oldugu listopediler

  İçerik...
  Arnavutköy Amerikan Kız koleji Edebiyat Bölümü’nden mezun oldu. Cumhuriyet, Güneş ve Dünya gazetelerinde muhabirlik, çeşitli dergilerde yazarlık ve yazı işleri müdürlüğü yaptı. Uzun yıllar halkla ilişkiler uzmanı, televizyon, reklam ve sinema filimlerinde sahne yapımcısı, sanat yönetmeni ve senarist olarak çalıştı.
  1984’ de yayınlanan GÜNEŞE DÖN YÜZÜNÜ adlı ilk öykü kitabındaki GÜLİZAR öyküsü, kendi tarafından senaryolaştırılarak KIRIK BEBEK adıyla film yapıldı ve KÜLTÜR BAKANLIĞI ÖDÜLܒne değer bulundu.
  1989 yılında AYAŞLI İLE KİRACILARI adlı dizideki çalışmasıyla TİYATRO ve TELEVİZYON YAZARLARI DERNEĞİ’nin EN İYİ SANAT YÖNETMENİ ÖDÜLܒnü kazandı. FOTO SABAH RESİMLERİ adlı öyküsü 1996 yılının HALDUN TANER ÖYKÜ ödülünü, Bu öykünün adını verdiği kitabı ise 1997 yılında SAİT FAİK HİKAYE ARMAĞANI’nı kazandı.
  Çeşitli kurumların, İletişim Fakültelerinin, Tempo, Nokta gibi dergilerin anketlerinde en iyi roman seçien, BİR TATLI HUZUR, ADI AYLİN ve FÜREYA adını taşıyan üç biyografisi, SEVDALİNKA, KÖPRÜ, NEFES NEFESE adlı gerçek olaylara dayanan belgesel nitelikli üç romanı, GECE SESLERİ adlı bir kurgu romanı, GÜNEŞE DÖN YÜZÜNÜ, FOTO SABAH RESİMLERİ, GENİŞ ZAMANLAR adlı üç öykü kitabı, İÇİMDE KIZIL BİR GÜL GİBİ adlı bir anı ve BABAMA adlı bir şiir kitabı vardır.

  2004 Yılında, ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ ve TURKCELL adına yaptığı KARDELENLER adlı çalışmasının telif gelirlerini ÇAĞDAŞ TÜRKİYE’NİN ÇAĞDAŞ KIZLARI projesine bağışlamıştır.

  ADI AYLİN Yunancaya, SEVDALİNKA Sırpçaya çevrilmiştir. Şu anda NEFES NEFESE Fransızca’ya, SEVDALİNKA Litvanya diline, FÜREYA Gürcü diline çevrilme aşamasındadır.

  Ayşe Kulin'in bazı kitapları

  Bu kitabı paylaş

  En yukarı git