Orta Asya'dan Anadolu'ya Türk Bezeme Sanatı ve Örnekleri
Hüseyin Kılıçkan
Bezeme sanatı insanlık tarihi ile başlar. Kendini, çevresini ve kullandığı eşyayı göze hoş gelecek biçimde süslemek insanın doğal tutkusudur. Bu tutkuyu gelmiş geçmiş uygarlıklar arasında en iyi uygulayan ve bu sanat alanına en güzel eserler kazandıran ulusların başında kuşkusuz Türkler gelir.


Yayınevi: İnkılap Kitabevi
191 sayfa
ISBN: 9751022002

Okur Yorumları

Değerlendirme eklemek için olmanız gerekiyor.

  Bu kitabın dahil oldugu listopediler

  İçerik...
  Hüseyin Kılıçkan (d. Kütahya, 1933) Bezeme sanatçısı, yazar ve eğitimci.
  1947 yılında Türkiye'de ilk kez açılan İstanbul Eğitim Enstitüsü Resim Semineri'ne, ortaokulu bitiren yetenekli öğrenciler arasından seçilerek davet edildi. Bu okulda İlhami Demirci ve Şeref Akdik gibi öğretmen ressamlardan ders aldı. 1953 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü'nü bitirdi. Bu okulda öğretmen ressam Malik Aksel ve Refik Epikman'ın öğrencisi oldu. Sırasıyla Urfa Lisesi, Merzifon Astsubay Okulu, Ankara Atatürk Lisesi, Ankara Bahçeli evler Deneme Lisesi'nde resim-iş ve sanat tarihi öğretmenliği yaptı. Türkiye'de ilk kez uygulanmaya başlayan Ankara Deneme Lisesi'nin resim-iş ders programlarını hazırladı. Bu dönemde Milli Eğitim Bakanlığı Öğretici Filmler Merkezi'nin Milli Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü kuruluşunda prodüktör ve grafiker olarak görev yaptı.

  Sanatçının resim, yazı ve bezeme sanatı alanında hazırladığı birçok yardımcı ve kaynak ders kitabı, MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nca ilgili okullara tavsiye edildi. Bir dönem de kitaplarının basım ve dağıtımı için kurduğu Taç Yayınevi'nde yöneticilik yaptı.

  1989 yılında Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol'un güzel sanatlar dalında fahri danışmanlığını yaptı. Türkiye'de ilk kez açılan İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'nin çok kısa süre içinde yönetmelik hazırlıklarını yönlendirerek 16 Ekim 1989 tarihinde açılışı sağladı. 1990 yılında MEB Talim ve Terbiye Kurulu Türkçe-Yazı Komisyonu Başkanlığı görevini üstlenerek ilköğretim Yazı Ders Programı'nın hazırlanması için çalıştı. Yazı programının tanıtımı için Milli Eğitim Bakanlığı'nca düzenlenen seminerlere başkanlık yaptı. Bu iki konuda da Milli Eğitim Bakanı tarafından takdirname ile ödüllendirildi.

  2000 yılında yayınlanan "Cumhuriyete Işık Veren Öğretmenler" albümünde yerini alan sanat eğitimcisi Hüseyin Kılıçkan, Halen Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-iş Eğitimi anasanat Dalı Yazı Dersleri Öğretim Üyesi olarak görevini sürdürmektedir.

  Hüseyin Kılıçkan'ın bazı kitapları

  Bu kitabı paylaş

  En yukarı git