Roma Tarihi (Kitap: XXIII - XXIV - XXV)
(Kitap XXI-XXII)Ab Urbe Condita

Titus Livius
XXIII. KİTAP; Campanialılar Hannibal'e karşı isyan ederler. Praetor Claudius Marcellus, şehirden Hannibal'e karşı bir huruç hareketi yaparak Nola 'da başarılı bir çarpışma gerçekleştirir. Kartacalılar tarafından kuşatılan Casilium, açlıktan o denli ölüm derecesine gelir ki, kuşatılanlar kalkanlarından söktükleri kösele şeritleri, hayvan derilerini ve hatta iri fareleri bile yer. Praetor Lucius Postumius, Gallialılar tarafından ordusuyla birlikte katledilir. XXIII kitap aynı zamanda Hispania'da Publius ve Gnaeus Scipio ve Sardinia'da Praetor Titus Manlius tarafından Kartacalılara karşı kazanılan başarılardan da söz eder.

XXIV KİTAP; Syracuzae Kralı Hieronymus, Kartacalılara karşı ayaklanır ancak kendi adamları tarafından öldürülür. Consul Claudius Marcellus, Syracuzae'ı Kuşatır. Macedonia Kralı Philip'e karşı savaş ilan edilir. Bu kitap bundan başka, Numidia Kralı Syphax'ın dostluğunu kazanan Publius ve Gnaeus Scipio'nun, Hispania'da Kartacalılara karşı başarılarndan ve yaptıkları işlerden söz eder.

XXV KİTAP; Proconsul Tiberius Sempronius Gracchus, misafir arkadaşı Lucinialı tarafından pusuya düşürülür ve Mago tarafından öldürülür. Yüzbaşı olarak hizmette bulunmuş olan Centenius Paenula, Hannibal'e çarpışır ve 8.000 kişilik ordusuyla birlikte katledilir. Praetor Gnaeus Fulvius, Hannibal'le yaptığı ve yirmi bin (20.000) kişinin öldüğü çarpışmada mağlup edilir. Claudius Marcellus iki(2) sene sonra Syracuzae'ı alır Lucius Marcius'un önderliğinde Romalılar Kartacalılar giriştikleri çarpışmada yaklaşık yirmi yedi bin (27.000) kişiyi öldürürler.

Baskı Tarihi: Mayıs 2006
Yayınevi: Arkeoloji ve Sanat Yayınları
267 sayfa
ISBN: 9756561300
Özgün Adı: Ab Urbe Condita

Okur Yorumları

Değerlendirme eklemek için olmanız gerekiyor.

  Bu kitabın dahil oldugu listopediler

  İçerik...
  Titus Livius (yaklaşık M.Ö. 59 - M.S. 17), İngilizce'de daha çok Livy olarak tanınan tarihçi, yazar. Ünlü bir Roma tarihi, Ab Urbe Condita(= Şehrin Kuruluşundan İtibaren), yazmıştır. Eserde Roma'nın kuruluşundan (geleneksel tarihi M.Ö. 753) Augustus'un krallığı boyunca Roma tarihi ele alınmıştır. Livius Kuzey İtalya'daki Padua'nın (Antik Patavium) yerlisiydi.

  Titus Livius'un bazı kitapları

  Bu kitabı paylaş

  En yukarı git