Seksek
Julio Cortazar
Seksek, geleneksel biçem ve anlatı anlayışından uzaklaşmayı yurt edinen Julio Cortazar'ın başyapıtı, gerçekliğin dayattığı saçmalığın içinde biçimlenen bir dünyada amaçları sekseğin son halkası Gökyüzü'ne ulaşmak olan bir grup insanın hikayesidir.

Seksek gerçekte iç içe geçmiş iki romandan oluşmaktadır: Cortazar, kitabın başında yer alan okuma planıyla, 155 bölümden oluşan, seksek oyunu yapısına benzer sıçramalı bir metin sunar okuyucuya: İlk 566 bölüm asıl romanı oluşturur, 57. bölüm ve sonrası için yazar "okunması zorunlu değildir" notunu düşer. Kurgunun varolma nedeni, Cortazar'ın bütün yapıtlarında olduğu gibi, yalnızca dildir.

Deneysel yazın arayışını gündeli kyaşamın sıradanlığıyla ustaca birleştirerek dilin sınırlarında dolaşan Seksek, çağdaş dünya edebiyatının doruklarından biridir.

İki ayrı okuma biçimi, "iki ayrı roman" demek olabilir mi? Güney Amerika "fantastik yazını"nın usta kalemi Julio Cortázar, yüzyılımızın üzerinde en çok tartışılan ve çok okunan deneysel romanlarından Seksek'te, bu sorunun cevabını arıyor...Yazarın okuma planı ışığında, Seksek'in bölümleri arasında "ileri-geri" dolaşan okur, gerçekliğin dayattığı saçmalığın içinde biçimlenen bir dünyada, "sekseğin son halkası"na ulaşmaya çalışan bir grup insanın hikâyesine tanıklık ediyor...

Baskı Tarihi: Mart 2006
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
645 sayfa
ISBN: 97508106000
Özgün Adı: Rayuela

Okur Yorumları

Değerlendirme eklemek için olmanız gerekiyor.

  Bu kitabın dahil oldugu listopediler

  İçerik...

  Okurlar bu kitapları da beğendiler

  Julio Cortázar Arjantinli romancı ve öykücü. 26 Ağustos 1914'te Brüksel'de doğdu. 1919 yılında ailesiyle birlikte Arjantin'e döndü. Öğrenimini Arjantin'de tamamladıktan sonra bir süre öğretmenlik yaptı. Ülkede kendisini hissettiren siyasi baskı nedeniyle 1951 yılında Paris'e yerleşti ve aynı yıl ilk öykü kitabı Bestiario'yu (Hayvan Hikâyeleri) yayınladı. Unesco'da görev aldı, Edgar Allen Poe'nun yapıtlarını İspanyolcaya çevirdi. 12 Şubat 1984'te Paris'te öldü.

  Cortázar, bütün yapıtlarına sinen deneysel yazın arayışını gündelik yaşamın gerçekliğiyle ustaca birleştirerek dilin sınırlarında dolaşmış, biçim ve anlatı sürekli bir yenilik arayışında olmuştur. Seksek bu arayışın en önemli örneklerinden biridir.

  Başlıca yapıtları: Final del juego (1956; Oyunun Sonu); Las armas secratas (1958; Gizli Silahlar), Los premios (1960; Kazananlar), 62 Modelo para armar (1968; 62 Maket Seti, Ayrıntı Yayınları); Libro de Manuel (1973; Manuel'in Kitabı); Queremos tanto a Glenda y otro realtos (1980, Mırıldandığım Öyküler, Can Yayınları).

  Julio Cortazar'ın bazı kitapları

  Bu kitabı paylaş

  En yukarı git