Sevme Sanatı
Erich Fromm
'Sevgi', insanoğlunun gelişmesinin ilk dönemlerinden başlayarak günümüze dek yaşayabilen vazgeçilmez bir duygu, anlam dolu bir sözcük. Hiç kuşkusuz, insanlar varoldukça da yaşayacak. Tüm çabalar, uğraşlar, tutkular, yaratılan tüm sanat yapıtları bir anlamda hep sevgisiz kalmamak için belki de. Sevgiyi yaşarken kendimizden geçer, yokluğundaysa hastalanırız. Onu bastırdıkça daha çok özlemini çeker, gizledikçe değişik görünümlerin içine gireriz. İnsanların doğumlarından ölümlerine dek özlemle istedikleri, bekledikleri, elde edebilmek için her şeyi göze alabildikleri, bazen de değerini bilmedikleri bir duygu, sevgi. Tüm şarkıları, romanları, filmleri, düşlerimizi dolduran, tüm sanat yapıtlarına konu olan sevgi, insanların, doğal olarak yaşayageldiği bir olgu mu? Herkes - bir çiçeği, bir çocuğu, işini, güneşi, insanı - sevebilir mi? Sevgiyi herkes gerçekten duyabilir mi? Belki bu sorulara geçmeden önce sevgiyi tanımlamak gerekecek. Evet, nedir sevgi? Bir yeti midir? Bu doğal hak, giderek elimizden alınmakta mıdır? Ve biz, bunları biliyor muyuz?
Erich Fromm, bu yapıtıyla işte bu soruları yanıtlıyor. Sağlıklı ve hastalıklı sevginin ne olduğunu, ona neden büyük bir istekle sarıldığımızı, neden insanın bir varolma sorunu haline geldiğini anlatıyor. Anne sevgisinden başlayarak cinsel sevgiye dek uzanan yolda, sevginin ne gibi güçlüklerle karşılaştığını, bu engellerin hangi ruhsal ve toplumsal koşullardan kaynaklandığını gösteriyor. Çağdaş Batı toplumlarında sevginin yozlaşmasının nedenlereni irdeleyerek, bu güzel olgunun yaşanabilmesinin bilimsel temellerini gösteriyor.


Baskı Tarihi: 1995
Yayınevi: Payel Yayınları
125 sayfa
ISBN: 975-388-067-7

Okur Yorumları

Değerlendirme eklemek için olmanız gerekiyor.

  Bu kitabın dahil oldugu listopediler

  İçerik...

  Okurlar bu kitapları da beğendiler

  1900 yılında, Almanya Frankfurt'ta doğdu. Musevi kökenli Almanya doğumlu Amerikalı ünlü bir psikanalist ve sosyolog. Ruh bilimine Marksist - Sosyalist ve insancıl yaklaşımın en önemli temsilcilerinden biri olarak tanındı. Heidelberg ve Münih Üniversiteleri'nde toplum bilim ve psikanaliz eğitimleri aldı. 1931 yılında mezun oldu. Heidelberg Üniversitesi'nde doktora öğrenimini tamamlayan Fromm, Münih'te ruh hekimliği ve ruh bilim üzerine ek incelemeler yaptı. Berlin Psikanaliz Enstitüsü'nde eğitim gördü. Almanya'da Nazi hareketi başlayınca İsviçre'nin Cenevre şehrine gitti. Chicago Ruh çözümleme Enstitüsü'nden 1933 yılında aldığı bir davet üzerine Amerika Birleşik Devletleri'ne gitti. Columbia Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1946 yılında William Alonson White Ruh Hekimliği, Ruh Çözümleme ve Ruh Bilim Enstitüsü'nün kurucuları arasında yer alan Fromm, Yale Üniversitesi, New York Üniversitesi Bennington Koleji, Michigan Eyalet Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1949 yılında Meksika Ulusal Özerk Üniversitesi'nden profesör olarak görev yapması için teklif gelince kabul ederek Meksika'ya gitti. Tıp fakültesi lisansüstü bölümünde ruh çözümleme şubesini kurdu. 1965 yılında emekli oldu. İsviçre'ye gitti. 1980 yılında, burada öldü.

  Erich Fromm'un bazı kitapları

  Bu kitabı paylaş

  En yukarı git