Son Ada
Zülfü Livaneli
Livaneli'den alegorik ve sarsıcı bir roman...

Darbeci bir başkan, emeklilik yıllarını geçirmek üzere, herkesin her şeyiyle hoşnut olduğu cennet bir adaya yerleşir. Başkan, ruhuna dek işlemiş olan yıkıcılık potansiyelini, geçmiş politik gücünden de yararlanarak kullanmaya kararlıdır. Bu doğrultuda tüm adayı etkileyecek müdahalelere girişir.

Önceleri sıradan görünen bu müdahaleler, sonunda düşmanı düşmana kırdırmaya dek varacaktır. Başta martılar olmak üzere, ada halkı dahil tüm canlılar Başkan'ın acımasızlığından payını alacaktır. Bu arada durdurulamaz görünen bu gidişe direnen bazı sesler de vardır.

Livaneli Son Ada'da, düşsel bir ülkede yaşanan aslında hepimizin aşina olduğu olayları alegorik bir anlatımla verirken, politik ve kişisel ihtiraslarla topluma ve doğaya müdahalelerin sonuçlarını da gözler önüne seriyor.

Baskı Tarihi: Ekim 2008
Yayınevi: Remzi Kitabevi
184 sayfa
ISBN: 9789751413109

Okur Yorumları

Değerlendirme eklemek için olmanız gerekiyor.

  Bu kitabın dahil oldugu listopediler

  İçerik...

  Okurlar bu kitapları da beğendiler

  Zülfü Livaneli, Türk özgün müzik sanatçısı, politikacı, yazar ve yönetmendir. Tam adı Ömer Zülfü Livanelioğlu;dur. 20 Haziran 1946'da Konya-Ilgın;da doğmuştur.Ankara Maarif Koleji(ted) mezunudur.Zülfü Livanelioğlu bağlama çalmayı teyzesi Nazmiye (Türeli) Yücel'in eşi olan eniştesi Turhan Yücel'den Ilgında yaşadığı yıllarda ve yaz tatillerinde öğrendiğinde, eniştesi Turhan bey'in hayatını değiştirecek bir sermayeyi kendisine hediye ettiğinden haberi yok idi.

  Zülfü Livaneli, müziği ile birçok ulusal ve uluslararası ödül aldı ve eserleri Joan Baez, Maria Farandouri, Maria del Mar Bonet gibi onlarca yerli ve yabancı sanatçı tarafından yorumlandı. Kültür, sanat ve politika alanında Türkiye;nin önemli isimlerinden birisi olan sanatçı, sanat yaşamı boyunca 300;e yakın besteye ve 30 film müziğine imzasını attı.

  Türkiyeden ansızın ayrılarak İsveç'e sürgün yıllarında bulaşıkçıklık dahil muhtelif işlerde çalışan Livanelioğlu'nun en büyük arzusu bir gün Türkan Şoray ile tanışabilmek ve o zaman Türkiye'de suçlanan kişilerin uğrak yeri haline gelen İsveç te bulunan Ünlü yazar, gazeteci veya şairlerle karşılaşabilmekti. Bugüne kadar üç uzun metrajlı film yönetti: "Yer Demir Gök Bakır", "Sis" ve "Şahmaran". Valencia Film Festivali'nde "Altın Palmiye" ve 1989'da Montpelier Film Festivali'nde "Altın Antigone" ödülüne layık görüldü. "Sis", "En iyi Avrupa Film Ödülü"ne aday gösterildi. Sanatçının filmleri Türkiye, ABD, Fransa, Almanya, İsviçre, ve Japonya'da gösterime girdi ve BBC, WDR, İspanya, Kanada ve Japon televizyonları gibi birçok televizyon şirketine satıldı.

  Ekim 1986'da Cengiz Aytmatov'un daveti üzerine Federico Major, Yaşar Kemal, Arthur Miller ve diğer ünlü sanatçı ve düşünürlerin katıldığı Kırgızistan ve daha sonra Wengen, Granada ve Mexico City'de toplanan Issyk - Kul Forumu'nda yer aldı.

  Livaneli, Elia Kazan, Jack Lang, Vanessa Redgrave, Arthur Miller, Mikhail Gorbaçov gibi ünlü kişilerle birlikte dünya kültürünün ilerlemesi ve dünya sanatlarının gelişmesine katkıda bulunmak üzere çalışmalarda bulundu.

  1996 yılında Paris;te merkezi bulunan UNESCO (Birleşmiş Milletlerin Eğitim Kültür Bilim Kurulu) tarafından büyükelçilik verilen sanatçı Livaneli, 1978 yılında yaptığı "Nazım Türküsü" adlı albümde Nazım Hikmet'in şiirlerinden bestelediği şarkıları bir araya getirdi.

  "Arafatta bir çocuk", "Geçmişten Geleceğe Türküler", "Sis", "Orta Zekalılar Cenneti", "Diktatör ile Palyaço", "Sosyalizm öldü mü", "Engereğin Gözündeki Kamaşma" ve "Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm" ve "Mutluluk" ve Leyla'nın Evi kitaplarının yazarı olan Livaneli, hâlen Vatan Gazetesi'nde köşe yazarlığına devam etmektedir. Sanatçı uluslararası kültür çevrelerinde tanınmakta ve saygı görmektedir.

  Ömer Zülfü Livaneli Ülker Hanım'la evlidir ve bir kızı vardır. Kızı Aylin Livaneli eğitimi ve yaptığı pek çok işten sonra müzik ile ilgilenmiş. 5 albüme imza atmıştır. Şimdilerde müzikle uğraşmaktadır. Yayınlanmış 3 kitabı bulunmaktadır. Livaneli vejeteryandir.

  1994 (SHP) ve 1999 yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığına aday olan ancak seçilemeyen sanatçı, 2002 genel seçimlerinde CHP'den İstanbul milletvekili seçildi. 2004 yılından partisinden istifa etti, köşe yazarlığına devam etmektedir. 2007 seçimlerinde ise aday olmadı.

  Edebî eserleri:

  Sevdalım Hayat - 2007
  Leyla'nın Evi - 2006
  Gorbaçov'la Devrim Üstüne Konuşmalar - 2003
  Mutluluk - 2002
  Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm - 2001
  Livaneli Besteleri - 1998
  Engereğin Gözündeki Kamaşma - 1996
  Sosyalizm Öldü Mü? - 1994
  Diktatör ve Palyaço - 1992
  Orta Zekalılar Cenneti - 1991
  Sis - 1990
  Dünle Yarın Arasında - Geçmişten Günümüze Türküler - 1981
  Arafat'ta Bir Çocuk - 1978

  Ödülleri:
  1978: Sinema Yazarları Derneği, En İyi Film Müziği, Sürü
  1982:
  Ankara Sanat Evi, En İyi Film Müziği, Yılanı Öldürselerde Ben Ona Dokunmam
  Yunanistan Yılın Plağı Ödülü, Maria Faranduri Livaneli Söylüyor
  Cannes Film Festivali Altın Palmiye Ödülü, Yol (Film müziği)
  1983:
  Alman Plak Eleştirmenleri Derneği, Yılın Plağı Ödülü, Maria Faranduri Livaneli Söylüyor
  Edison Ödülü, Hollanda, Maria Faranduri Livaneli Söylüyor
  1984: Nokta Dergisi, Yılın Müzisyeni
  1986: Altın Plak Ödülü, Güneş Topla Benim İçin (Livaneli-Theodorakis düeti)
  1987:
  Cannes Film Festivali, Özgün Bir Bakış, Yer Demir Gök Bakır
  San Sebastian Film Festivali, En İyi Yabancı Film Ödülü, Yer Demir Gök Bakır
  Köln Foto Kino Fuarı, Altın Kamera (Jurgen Jurges) Yer Demir Gök Bakır
  1989:
  Nokta Dergisi, En İyi Film Yönetmeni
  Montpellier Festivali, Altın Antigone Birincilik Ödülü, Sis
  Valencia Altın Palmiye Birincilik Ödülü, En İyi Yönetmen Ödülü, Sis
  Avrupa Film Akademisi, En İyi Film Adaylığı, Sis
  Antalya Film Festivali, En İyi İkinci Film Ödülü, Sis
  1996: Abdi İpekçi Ödülü
  1997:
  Abdi İpekçi Ödülü
  Balkan Edebiyat Ödülü, Engereğin Gözündeki Kamaşma
  1999:
  Premio Luigi Tenco Uluslararası Besteci Ödülü
  37. Antalya Altın Portakal Film Festivali, Yaşam Boyu Onur Ödülü
  2001: Yunus Nadi Roman Ödülü, Bir Kedi Bir Adam Bir Ölüm
  2005: Soranos Dostluk Ödülü
  2006:
  Barnes Noble 2006 Yeni Büyük Yazarları Keşif Ödülü, Mutluluk
  Theodorakis Ödülü
  2007: Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Müzik, Mutluluk

  Zülfü Livaneli'nin bazı kitapları

  Bu kitabı paylaş

  En yukarı git