Taşlamalar Hicivler 1
Ümit Yaşar Oğuzcan
Benim yergiciliğimin en önemli özelliği, körü körüne bir partiyi ya da bir ideolojiyi tutmayışım ve bu nedenle hiciv oklarımın özgürce atılımdır. Sözlerimi bitirmeden önce önemli bir gerçeği daha belirtmek isterim: 28 yıllık yergicilik yaşamımda ne polis ne de yargıç karşısına çıktım... Ve tüm yazdıklarımı günü gününe, sıcağı sıcağına yayımladım, çeşitli gazetelerde, dergilerde ve kitaplarımda.
Ümit Yaşar Oğuzcan

Halk inler, kavuk dinler
Akıllı maymunlar
Sadrazamın sol kulağı
Var mı bunun izah tarzı
Dörtlükler
Benzetmeler
Göbek davası
Türlü çeşitli

Baskı Tarihi: Ağustos 2008
Yayınevi: Everest Yayınları
422 sayfa
ISBN: 9789752895157

Okur Yorumları

Değerlendirme eklemek için olmanız gerekiyor.

  Bu kitabın dahil oldugu listopediler

  İçerik...
  (1926 - 1984) Türk şair.
  Ümit Yaşar, 22 Ağustos 1926 tarihinde Tarsus’ta doğdu. Eskişehir Ticaret Lisesi’nden mezun oldu. Otuz yıla yakın bankacılık sektöründe çalıştı. İstanbul’da kendi adını taşıyan sanat galerisi kurdu. 4 Kasım 1984 tarihinde öldü.
  Şiire 1940’da Yedigün şairleri arasında başlayan şairin toplam 50 eseri yayınladı. Şiir plakları, şarkı sözleri ve yergileriyle tanınan Oğuzcan, günümüzün en popüler şairlerindendir. Genellikle Faruk Nafiz Çamlıbel duyarlılığında ve aşk, ayrılık, özlem temaları ekseninde çoğalttığı şiirini, 1973’te büyük oğlu Vedat’ın ölmesi üzerine, hayatın boşluğu, ölüm ve acı gibi derinliklere, öz ve biçim yoğunlaştırmalarına yöneltti. Şairlik başarısını, daha etkili, aruzla yazdığı rubailerinde gösterdi.

  Ümit Yaşar Oğuzcan'ın bazı kitapları

  Bu kitabı paylaş

  En yukarı git