Yandım Ali
4, 5, 6. sınıflar

Fakir Baykurt
Fakir Baykurt Köprü Kitaplar'da Yaşamını Türkçe'ye adamış usta bir yazar ve toprak kokulu ölümsüz bir roman

Tahir, sıcak yaz mevsimini babasıyla ürünlerin başında beklediği bostanda geçirmektedir. Günün birinde bostana, askerden yeni dönmüş yiğit mi yiğit bir çoban olan Yandım Ali uğrar. O gün Yandım Ali, bostan bekçiliği boyunca çocukla yarenlik der, ama onu kandırmaktan da geri durmaz...

Türk edebiyatının güçlü kalemi Fakir Baykurt'un unutulmaz romanı, Köprü Kitaplar'ın 13. kitabı olarak okurla yeniden buluşuyor. Burdur'daki Akçaköy'de geçen çocukluk yıllarında karşılaşıp etkilendiği bir kişilikten yola çıkan Baykurt, köylerin, bostanların, sürülerin ve yarılmış karpuzun kokusunu taşıyan romanıyla günümüz çocuğunu Anadolu'nun bereketli tarlalarının sessizliğine konuk ediyor. "Çocukluk, yalnızca büyüklerin anılarında kalmış sekiz on yıl değildir, yaşamın çok daha değerli, temel bölümdür," diyen, köy yaşamının ayrıntılarını etkileyici bir gerçeklikle aktaran öğretmen yazar Fakir Baykurt'u, 2010 Memet Fuat Yayıncılık Ödülü'ne değer görülen Köprü Kitaplar sayesinde, artık çocuklar da severek okuyacaklar.

Baskı Tarihi: Ekim 2011
Yayınevi: Günışığı Kitaplığı
152 sayfa
ISBN: 9789944717830

Okur Yorumları

Değerlendirme eklemek için olmanız gerekiyor.

  Bu kitabın dahil oldugu listopediler

  İçerik...
  1929 yılında Akçaköy/Yeşilova-Burdur’da doğdu. Gönen Köy Enstitüsü’nü bitirince (1948) beş yıl köy öğretmenliği yaptı. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü’ndeki öğrenimini tamalayınca da (1955) ortaokul öğretmeni olarak Sivas, Hafik ve Şavşat’ta çalıştı, ilköğretim müfettişliği yaptı, TÖS (Türkiye Öğretmenler Sendikası) ve TÖDMF (Türkiye Öğretmen Dernekleri Milli Federasyonu) Genel Başkanı oldu. Baykurt bu etkinliklerinden ötürü 1971’de sıkıyönetimce tutuklandı; askeri mahkeme önünde uzun süre yargılanıp beraat etti. Almanya’da yaşamaktadır. Kendi kaleminden ayrıntılı yaşam öyküsü Papirüs dergisinde yayınlanmıştır (1946-47, Mayıs 1970).
  Öğrenciliğinde Köy Enstitüleri Dergisi’nde (Temmuz 1946), Tahir Baykurt imzalı şiirleriyle sanat hayatına girdi. Şiiri köy notları ve hikayeler izledi, sonra romana geçti.Yazarken bütün endişesinin “içinde doğup yetiştiği köylülerin hallerini, sanatın gerçeklerini de göz önünde tutarak ortaya sürmek; sanatın en iyi amacının, hem konusu olan insanı hem de okuyanı, bulunduğu durumdan biraz daha ileri sıçratmak” olduğunu belirten ve eserleri tükendikçe yeni baskıları yapılan Baykurt, bu yönüyle gerçekçi, devrimci yazarlarımız arasında yer aldı.

  Fakir Baykurt'un bazı kitapları

  Bu kitabı paylaş

  En yukarı git