Yargı Yetisinin Eleştirisi
Immanuel Kant
Şimdi, bilgi yetileriimizin düzeninde Anlak ve Us arasında bir orta terim oluşturan Yargı Yetisinin de kendi için a priori ilkeler taşıyıp taşımadığı, bunların oluşturucu kmu yoksa yalnızca düzenleyici mi oldukları (ki bu son durumda kendileri için hiçbir alan göstermezler), ve bilgi yetisi ile istek arasındaki orta terim olarak haz ve hazsızlık duygusuna a priori bir kural verip vermedikleri (tıpkı anlığın o ilk yetiye ve Usun ise ikinciye a priori yasalar vermesi gibi) tüm bunlar bu Yargı Yetisinin Eleştirisi'nin ele alacağı noktalardır.

Baskı Tarihi: Temmuz 2006
Yayınevi: İdea Yayınevi
407 sayfa
ISBN: 975397096X
Özgün Adı: Kritik der Urteilskraft

Okur Yorumları

Değerlendirme eklemek için olmanız gerekiyor.

  Bu kitabın dahil oldugu listopediler

  İçerik...

  Okurlar bu kitapları da beğendiler

  22 Nisan 1724 - 12 Şubat 1804 arasında yaşamış olan ünlü Alman filozofu.
  Kant, eleştirel felsefenin babası olarak kabul edilir. Doğu Prusya'nın Königsberg (Kaliningrad) kasabasında doğdu. Hep burada yaşadı. Üniversite eğitimi sırasında bir kaç yıl öğrencilere özel dersler verdi. Eğitimi Sırasında Leibniz ve Woolf'dan etkilendi. 1755 tarihinde doçent derecesi aldıktan sonra üniversitede çeşitli sosyal bilimler alanlarında dersler vermeye başladı. Kant başlangıçta fizik ve astronomi alanında yazılar yazdı. 1755 yılında "Evrensel Doğal Tarih ve Cennetlerin Teorisi" adlı eserini yazdı. 1770 yılında Königsberg'de mantık ve metafizik kürsüsüne atandı. 1770'den sonra Hume ve Rousseau etkisiyle eleştirel felsefesini geliştirdi.
  Temel eserleri: Kritik der reinen Vernunft (Saf Aklın Eleştirisi), Kritik der praktischen Vernunft (Pratik Aklın Eleştirisi) ve Kritik der Urteilkraft (Yargı Gücünün Eleştirisi).

  Immanuel Kant'ın bazı kitapları

  Bu kitabı paylaş

  En yukarı git